Divadlo začalo zkoušet Fyziky, hlavní roli má Tomáš Šulaj

Dva dny po premiéře tragikomické grotesky Opilí se slováčtí divadelníci vrhli znovu do plné práce. Dalším titulem, který divákům představí ještě do prázdnin, je detektivní komedie Fyzikové autora Friedricha Dürrenmatta.

Tomáš Šulaj se představí v hlavní roli inscenace Fyzikové

„Inscenace je průzračná co do děje, situací a jejich vyznění, zároveň nás ale nutí k zamyšlení. Chtěl bych tyto starší tituly nahlédnout novým pohledem a zpřístupnit je i dnešním divákům,“ řekl na zahajovací zkoušce umělecký šéf a zároveň režisér novinky Lukáš Kopecký.

O čem jsou Fyzikové?

V jednom odlehlém blázinci pro bohaté klienty, vznešeně zvaném sanatorium, už patnáct let pobývá fyzik jménem Johann Wilhelm Möbius. Postupem času k němu přibyli dva kolegové z oboru, z nichž jeden si říká Einstein a druhý Newton. Zdá se, že vědcům z neznámého důvodu padla za oběť už druhá ošetřovatelka. Co všechno odhalí policejní vyšetřování? Kdo je opravdu blázen a kdo moc dobře ví, co dělá?

Švýcarská komedie se satirickými rysy a detektivní zápletkou z roku 1962 si pohrává s faktorem náhody a paradoxu. A taky s otázkou, zda je vědec zodpovědný za své vynálezy, které mohou ohrožovat svět. V hlavní roli fyzika Möbiuse se představí Tomáš Šulaj, který na své domovské scéně letos zkouší první inscenaci. „Moc jsem se na kolegy těšil, zkoušení s nimi je vždycky výjimečné. Je skvělé být zpět. Podle mě budou Fyzikové tragikomedie, která může diváky hodně bavit,“ přeje si.

Jeho kolegy ztvární Zdeněk Tračálek a Jiří Hejcman. Dále se v komedii objeví Kateřina Michejdová, Tereza Novotná, Petra Staňková nebo Martin Vrtáček.

Premiéra detektivní komedie Fyzikové je naplánovaná na sobotu 24. června.