„Noc divadel bude plná překvapení,“ slibuje ředitelka Libuše Habartová

Po roční pauze způsobené uzavřením kultury v důsledku koronaviru se letos opět slaví Noc divadel. Už poosmé se k ní připojí i Slovácké divadlo. Její průběh přibližuje v rozhovoru ředitelka uherskohradišťské scény Libuše Habartová.

Slovácké divadlo oslaví Noc divadel premiérou Limonádového Joea

Paní ředitelko, co je vlastně Noc divadel?

Jedná se o mezinárodní projekt, do kterého se Česká republika zapojila v roce 2013 prostřednictvím Institutu umění – Divadelního ústavu. Jeho cílem je ještě více zpřístupnit a přiblížit jednotlivé divadelní scény i divadlo obecně divákům a nabídnout jim jedinečný zážitek.

Jakou přidanou hodnotu vidíte v Noci divadel pro uherskohradišťskou scénu?

Naši diváci jsou jedineční, a jak často a rádi říkáme, opravdu ti nejlepší. Zachovávají nám věrnost v dobách dobrých i zlých, a proto jim rádi nabídneme jakýkoli bonus navíc. Noc divadel je jedním z nich.

Na co se tedy mohou těšit letos?

Na premiéru parodie Limonádový Joe v režii Martiny Schlegelové a následný bohatý program. Ve foyer bude připravený raut a živá muzika, přítomni budou naši herci a rádi si s diváky popovídají nebo se s nimi vyfotí. Slavnostně představíme předplatné na příští rok. A taky intenzivně chystáme víc než jedno překvapení. Věříme, že se všechna budou našim divákům líbit tak, jak nadšení jsme z nich už nyní my.

Svěží vítr a hluboký nádech

Devátý ročník Noci divadel získal podtitul „Fresh Air“. Tím jednak navazuje na loňské motto „udr-život-elnost“, ale také chce představit svěží novinky na divadelní scéně. Více k tomu říká Martina Pecková Černá z Institutu umění – Divadelního ústavu:

„Chtěli bychom věřit, že na podzim 2021 bude skutečně možné se znovu a pořádně zhluboka nadechnout a užít si Noc divadel tak, jak jsme byli zvyklí v době před-covidové, a že živá kultura nezůstane stejně vzácná jako čistá příroda. Tímto mottem tedy zároveň navazujeme na téma udr-život-elnost, které bylo v loni svorníkem naší celoroční spolupráce se soubory zapojenými do Noci divadel.“

Slovácké divadlo v minulosti nabídlo v rámci Noci divadel svým návštěvníkům spoustu zážitků včetně možnosti setkání s herci nebo prohlídky zákulisí.

„Těším se vždycky. Je to jedna z mála příležitostí, jak vidět naše diváky zblízka a podívat se jim do očí. Navíc se nás mohou zeptat na to, co je zajímá, a zjistit, že vznik a fungování inscenací není zas až tak jednoduché, jak by se  mohlo zdát,“ uvedl k Noci divadel před několika lety herec Martin Vrtáček.