Deník: Ocenění Největší z pierotů udělí porota už podevatenácté

"Když koncem roku 1995 napadlo tehdejšího šéfredaktora Slováckých novin Jiřího Jilíka vyhlásit anketu Největší z pierotů, která z pohledu odborné komise hodnotila umělecké počiny Slováckého divadla za uplynulý kalendářní rok, těžko kdo mohl tušit, že vzniká zajímavá tradice." - Přečtěte si text Miroslava Potyky, který vyšel ve Slováckém deníku. Přibližuje vznik a vývoj ocenění Největší z pierotů a přidává i kompletní výčet všech nositelů této ceny (a také jména výtvarníků, kteří jim vtiskli fyzickou podobu). Udělena bude i letos, a to během XXIX. Divadelního plesu v sobotu 24. ledna v uherskohradišťském Klubu kultury.

S názvem ankety vyslovil souhlas tehdy ještě žijící autor stejnojmenného románu, spisovatel František Kožík. Anketa trvá dodnes a snad vydrží i do dalších let.
První tři roky byla udělována jen jedna cena, v dalších letech pak ceny tři, Pierot za inscenaci, Kolombína za ženský a Harlekýn za mužský herecký výkon. O výtvarnou podobu symbolické ceny byli v uplynulých letech požádáni jak významní výtvarníci, tak regionální autoři. Postupně to byli keramička Ida Vaculková, sochař Bořek Zeman, malíř Zdeněk Targus Červinka, grafici Karel Beneš a Vladimír Suchánek, keramik Vladimír Groš, malíři Zdeněk Rozkopal, Jan Černý, Lenka Jurečková a Milan Raška, keramik Oldřich Vícha, malíři Milan Raška, Vlastimil Mahdal, Ladislav Pálka a Jan Botek nebo slovenský řezbář Vladimír Morávek.
Následovala mladá malířka Petra Baroňová a loni se prestižního úkolu ujal malíř a grafik František Pavlica z Hroznové Lhoty. V posledních letech sponzoruje anketu firma HAMÉ.
Pieroty, o jejichž udělení rozhoduje odborná porota složená z divadelních kritiků, publicistů a kulturních pracovníků, si postupně odnesli Karel Hoffmann (role Čochtana) za rok 1996, režisér Igor Stránský za rok 1997 (Měsíc pro smolaře) a o rok později herec Vladimír Doskočil (role Tovjeho ve hře Šumař na střeše).
Od čtvrtého ročníku byly udělovány ceny tři: 1999 režisér Igor Stránský (Hello, Dolly!) a herci Jaroslava Tihelková a Robert Bellan, 2000 Jan A. Pitínský (Gazdina roba), Irena Vacková a Kamil Pulec, 2001 Radek Balaš (Pokrevní bratři), Jaroslava Tihelková a Martin Vrtáček, 2002 Jan A. Pitínský (Bratři Karamazovi), Jitka Josková a Martin Vrtáček, 2003 Oxana Smilková (Racek), Jitka Josková a Tomáš Šulaj, 2004 Jan A. Pitínský (Liška Bystrouška), Jitka Josková a Martin Vrtáček, 2005 Igor Stránský (Maryša), Alexandra Vronská Kallusová a Jiří Juřina, 2006 Igor Stránský (Richard III.), Alexandra Vronská Kallusová a Tomáš Šulaj, 2007 Jan A. Pitínský (Divá Bára), Jitka Josková a Miroslav Zavičár, 2008 Zdeněk Dušek (Šest postav hledá autora), Irena Vacková a Martin Vrtáček. Za rok 2009 zvítězila inscenace Cikáni (režie Jan A. Pitínský) a herci Pavlína Vašková (Obchodník s deštěm) a Pavel Majkus (Naši furianti), o rok později byl oceněn muzikál Cikáni jdou do nebe (režie Radek Balaš) a herecké výkony Květy Fialové (Harold a Maude) a Zdeňka Trčálka (Penzion pro svobodné pány). Za rok 2011 to pak byla inscenace Denní dům, noční dům režiséra Radovana Lipuse a herci Alžběta Kynclová (Denní dům, noční dům) a Martin Vrtáček (Konkurz podle Grönholma) a za rok 2012 inscenace Kalibův zločin režiséra J. A. Pitínského a herecké výkony Kláry Vojtkové (Kdyby tisíc klarinetů a Oleanna) a Josefa Kubáníka (Oskar a růžová paní).
Na loňském divadelním plese pak porota udělala radost režiséru Martinu Františákovi a týmu, který nastudoval Noru, herecké ceny si odnesli Tereza Novotná (Nora) a Jiří Hejcman (role v komedii Nájemníci).
Letošní ceny ankety Největší z pierotů vytvořil malíř Zdeněk Hudeček z Uherského Ostrohu a budou předány na divadelním plese 24. ledna v uherskohradišťském Klubu kultury spolu s diváckou cenou Slovácký Oskar.

Autor: Miroslav Potyka