Místo Zátiší s Datlem Kniha o hřbitově

Po Zlatém drakovi, Bez roucha a chystaném Nepříteli lidu se předplatitelé Slováckého divadla měli těšit také na hru Zátiší s datlem. Režisér plánované inscenace Jakub Maceček a ředitel divadla Michal Zetel se ale rozhodli, že tento titul raději nebudeme z etických důvodů uvádět. „Hra Zátiší s Datlem je o teroristech, ale po tom, co se stalo v Paříži, by to nebylo vhodné,“ prozrazuje ředitel Zetel.
A tak nakonec v dubnu jako druhou premiéru měsíce divákům představíme dramatizaci současného slovenského knižního bestselleru s názvem Kniha o hřbitově.

Hlavní postavou je mírně retardovaný Samko, který žije v malém slovenském městě. Se svou kárkou brouzdá ulice a pozoruje okolí. Opilý věštec mu jednoho dne řekne, že napíše knihu o hřbitově. Samko Tále se do psaní knihy pustí… Absurdní, ale neskutečně pravdivé postavičky, které obklopují Samka Táleho, se stanou součástí knihy, a s nimi i atmosféra malé vesničky v době komunismu...
„Román Samko Tále: Kniha o hřbitově dobyl literární svět. Pro svůj neotřelý, hravý a vynalézavý jazyk, pro objevení hrdiny, který je rafinovanou metaforu i našich vlastních slabostí, nebezpečí, že mnohdy ve jménu dobrých pohnutek můžeme hloupě posloužit špatné věci,“ poodhaluje dramaturg novinky Vladimír Fekar, který spolu s  režisérem Jakubem Macečkem tento román zdramatizoval speciálně pro Slovácké divadlo.
Hlavní roli vytvoří Zdeněk Trčálek, v těch dalších uvidíte Jaroslavu Tihelkovou, Irenu Vackovou, Alžbětu Kynclovou, Petru Staňkovou, Moniku Horkou, Martina Vrtáčka, Kamila Pulce, Petra Čagánka, Josefa Kubáníka, Davida Vackeho a další. Světová premiéra je plánována na 30. dubna v 19.00 hod.

„Těm, kteří se těšili na Zátiší s Datlem, se omlouváme. Jsem ale přesvědčený, že i Kniha o hřbitově bude velkou událostí,“ uzavírá ředitel Slováckého divadla Michal Zetel.

Fotogalerie ze zahajovací zkoušky, která prozrazuje i speciální hosty, ZDE...